Zasady etyki publikacyjnej
Wydawnictwo SIZ stosuje standardy etyczne opracowane na podstawie zasad określonych przez COPE Committee on Publication Ethics (Guidelines on good publication practice). W przypadku stwierdzenia nierzetelności naukowej dokumentuje wszelkie jej przejawy oraz informuje odpowiednie podmioty.
Obowiązki autorów:
- Autor, zgłaszając pracę do wydania w Wydawnictwie SIZ, jest zobowiązany do zagwarantowania pełnej oryginalności dzieła i poszanowania praw autorskich innych osób.
- Opracowanie powinno zostać przygotowane według wytycznych umieszczonych na stronie Wydawnictwa w zakładce Dla Autorów i Recenzentów.
- Autor składający pracę do Wydawnictwa SIZ powinien dopilnować, aby wszyscy współautorzy zostali wymienieni na liście autorów pracy oraz aby wszyscy współautorzy zapoznali się i zaakceptowali ostateczną wersję pracy, a także wyrazili zgodę na jej złożenie do publikacji.
- Autor składający pracę do Wydawnictwa SIZ jest odpowiedzialny za podanie procentowego udziału poszczególnych osób w powstaniu publikacji naukowej, podania źródła finansowania publikacji, a także poinformowania o ewentualnym wkładzie instytucji naukowo-badawczych, stowarzyszeń i innych podmiotów.
- W przypadku, gdy Autor składający pracę do Wydawnictwa SIZ stwierdzi, że w jego opublikowanej pracy pojawił się fundamentalny błąd, powinien niezwłocznie zgłosić ten fakt do wydawcy w celu wycofania pracy lub publikacji właściwej erraty.
- Wszelkie formy plagiatu lub autoplagiatu są podstawą do odrzucenia złożonej pracy.
Obowiązki redaktorów
- Redaktor kieruje się sprawiedliwymi (tzn. bez względu na rasę, płeć, orientację seksualną, przekonania religijne, pochodzenie etniczne, obywatelstwo lub przekonania polityczne autora/-ów) i etycznymi procedurami kwalifikacji, selekcji i opiniowania złożonych do druku prac.
- Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu książki do publikacji opiera się na jej znaczeniu, oryginalności, przejrzystości i wpływu na rozwój nauki oraz na podstawie co najmniej jednej niezależnej recenzji.
- Redaktor i wszyscy członkowie zespołu redakcyjnego nie mogą ujawniać żadnych informacji na temat przekazanej pracy nikomu poza jej autorem, recenzentami, potencjalnymi recenzentami oraz wydawcą, w zależności od okoliczności.
- W przypadku stwierdzenia naruszenia przez autora tekstu zasad etycznych (np. autoplagiat, plagiat, nieprawdziwa lista autorów), redaktor ma obowiązek odrzucić tekst i poinformować autora o wyniku postępowania i działaniach redakcji.
Obowiązki recenzentów
- Wszystkie wydawane w Wydawnictwie SIZ prace poddawane są recenzji wydawniczej, przygotowywanej przez specjalistów w danej dyscyplinie i tematyce.
- Recenzent w formie pisemnej powinien rzetelnie i uczciwie ocenić wartość merytoryczną przedłożonego do recenzji opracowania.
- Recenzja powinna być przygotowana według wzoru udostępnionego na stronie Wydawnictwa (formularz recenzji).
- Wszelkie prace otrzymane w celu ich zrecenzowania muszą być traktowane jak dokumenty poufne. Nie mogą być one pokazywane ani omawiane z innymi osobami, chyba że za zgodą redaktora.
- Recenzent ocenia: aktualność tematyki, oryginalność rezultatów, zasadność wykorzystanych źródeł, dobór metodyki badań oraz poprawność językową.
- Recenzent nie może pozostawać w zależności służbowej ani w bliskich stosunkach osobistych, a tym bardziej w stosunkach pokrewieństwa, z autorem recenzowanego opracowania. W razie stwierdzenia konfliktu interesów recenzent nie powinien przyjąć pracy do recenzji.
- Recenzja powinna kończyć się rekomendacją o przyjęciu (w przedłożonej formie, po poprawkach redakcyjnych lub zmianach merytorycznych) lub o odrzuceniu pracy.